Binance CEO’su Beklenen O Mektubu Paylaştı! İşte İçeriği

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Salı günü kripto borsasının ABD’li Senatörler Warren, Van Hollen ve Marshall liderliğindeki soruşturmaya gönderdiği yanıtı paylaştı. Bu, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) dünyanın en büyük kripto borsasının ticaret kurallarını ihlal ettiğini iddia ettiği bir zamanda geliyor.  İşte detaylar…

Binance, düzenleyicilere yolladıkları mektubu açıkladı

Binance, ABD Senatörleri Elizabeth Warren, Chris Van Hollen ve Roger Marshall’a iki hafta önce yazdığı bir mektubu kamuoyuyla paylaştı. Binance yanıtlarında birkaç yanlış kanıya açıklık getirdi ve yasal uyumluluk, şeffaflık ve kullanıcı koruması konusundaki taahhütlerini özetledi. Borsa, düzenlemeyi kullanıcı korumanın en iyi biçimi olarak gördüğünü ve ABD hükümetinin bir yamalı yasalar yerine düzenlemeye bütüncül bir yaklaşım oluşturma çabalarını desteklediğini vurguladı.

Binance’in yanıtı ayrıca, Fransa, İtalya, İspanya, Avustralya ve Meksika gibi ülkelerde düzenleyici onaylar veya işletim lisansları almak da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde ve bölgelerinde yerel düzenlemelere uyma çabalarını vurguladı. Şirket ayrıca, ABD’li kullanıcılar için uyumlu bir platform oluşturmak üzere 2019’da ayrı bir ABD kuruluşu olan Binance.US’i başlatmak da dahil olmak üzere, büyürken yerel mevzuat uyumluluğuna öncelik verdiğini vurguladı.

Borsa, ABD’deki kullanıcılara karşı önlemler aldı

Borsa aynı zamanda uyum taahhüdünü vurgulayarak, düzenli olarak kolluk kuvvetleriyle çalıştığını ve dünya çapında devlet kanun uygulayıcıları ve düzenleyici kurumlarla yakın çalışan birkaç yüz uyum ve güvenlik uzmanından oluşan bir ekibe sahip olduğunu belirtti. Binance ayrıca, kıdemli uyumluluk personelinin bir parçası olarak konu uzmanlarını işe almak, müşteri tanıma (KYC) süreci ve işlem izleme yapmak için birinci sınıf taraflarla çalışmak ve inceleme için sektör uzmanlarına danışmak da dahil olmak üzere uyumluluk kontrollerini sürekli olarak güçlendirdi.

Ayrıca Binance, kripto borsalarının halka açık Blockchain kaydının, platformun geleneksel finans kurumlarına kıyasla daha fazla şeffaflığa sahip olduğu anlamına geldiğini ve kripto varlıkların akışını takip etmeyi kolaylaştırdığını vurguladı. Binance ayrıca rezerv kanıtını, soğuk ve sıcak cüzdan bilgilerini ve sağlıklı bir borsa için altı taahhüdünü yayınlayarak önemli bir standart belirledi.

Borsa ayrıca, ABD kullanıcılarını yasaklamak için kullanım koşullarını değiştirdiğini ve onlara artık Binance platformunda izin verilmediğini bildirmeye başladığını belirterek, ABD kullanıcılarını devre dışı bırakma ve kısıtlama çabalarıyla ilgili endişeleri de ele aldı. Binance, zaman içinde, IP ve mobil taşıyıcı engellemeyi uygulayarak ve coğrafi sınırlama yeteneklerini gözden geçirmek için harici uzmanlarla çalışarak ABD’li kişiler üzerindeki kısıtlamalarını geliştirmeye devam etti. Binance’in ABD kullanıcılarını devre dışı bırakma ve kısıtlama çabaları zamanla uygulandı.

Borsaya birçok uzman liderlik ediyor

Binance ayrıca, ABD dahil olmak üzere birçok ülke ve kuruluşun ticari kısıtlamalar ve ekonomik yaptırım yasaları tarafından yasaklanacak işlemlere dahil olmaktan kaçınmak için gönüllü olarak tedbirler uygulamaya koyduğunu belirterek, yaptırımlara uyum konusundaki endişeleri de ele aldı. Borsa ayrıca, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) standartlarına uygunluğu sağlamak ve uyumluluk protokollerini gözden geçirmek için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uzmanlar da dahil olmak üzere son derece saygın uyum uzmanlarıyla olan ilişkisini vurguladı.

Sonuç olarak Binance, uyumlu, kullanıcı odaklı ve güvenli platform ve ürünleri aracılığıyla finansal kapsayıcılık ve küresel olarak paranın özgürlüğünü artırma temel misyonuna bağlılığını sürdürdüğünü vurguladı.  Binance’e, Max Baucus (Montana’dan eski ABD Senatörü) ve David Plouffe (Obama’nın eski kıdemli danışmanı) dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından endüstri liderleri ve eski üst düzey hükümet yetkililerinin oturduğu Küresel Danışma Kurulu rehberlik ediyor.

Binance.US meselesine de değinildi

Mektupta, CZ’nin hem Binance.com hem de Binance.US’a sahip olduğu, ancak genel kanının aksine bunların tamamen ayrı şirketler oldukları belirtiliyor. Platform, Kasım 2022 itibariyle 1 milyar dolar değerindeki SAFU fonu da dahil olmak üzere, müşterilerin kayıplarını azaltmak ve sorun olması durumunda geri ödeme yapmak için sigorta fonlarına sahip. Ayrıca borsanın, 2018’den bu yana ABD pazarına girmek için çalıştıklarını belirterek, avukat Harry Zhou’dan öneriler aldığını ancak bunları reddettiği belirtiliyor. Zhou’nun daha sonra rakip bir borsa olan HBUS için çalışmaya başladığını kaydettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir