BM Uyuşturucu Raporu: ‘Türkiye’de uyuşturucu kullanımında kayda değer artış var’

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) 2022 raporu yayınlandı. Türkiye’deki uyuşturucu ticareti ve kullanımının katlanarak arttığına dikkat çekilen raporda, son dönemde gündemde olan metamfetamin’in yanı sıra eroin kullanımının da arttığı, afyon üretiminde kayda değer artış görüldüğü bilgisi yer aldı.

Birgün yazarı Ayça Söylemez, “Sessiz ve derinden yayılan tehlike” başlıklı yazısında, raporda yer alan önemli bilgileri paylaştı, Türkiye’nin diazepam kullanımının arttığı ülkeler arasında yüzde 100 artış oranıyla 6. sırada yer aldığını, afyon üretiminde de “kayda değer artışın görüldüğü” iki ülkeden biri olduğunu belirtti.

Ayça Söylemez’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Buradan da tehlikenin büyüğüne geliyoruz: 2021 yılında Türkiye’de ele geçirilen eroin miktarı 22,5 ton. Bir önceki yıla göre (13,2 ton) yüzde 70 daha fazla. Malumunuz bu yakalanma oranları, kullanma oranlarını da belirliyor. Yani eroin kullanımı da en az iki katı artmış durumda.

Raporda sadece kullanım oranlarından değil, ticaret rotalarından da bahsediliyor.

Türkiye yine başrollerde: ‘Eroin kaçırmada kullanılan rotalar, artık metamfetamin için de kullanılıyor. İran ve Türkiye’de metamfetamin ticareti büyük artış gösterdi. COVID-19 kısıtlamaları ile sakinleşen Balkan rotası, pandemi öncesi ticaretine dönmüş görünüyor. Satıcının Afganistan, alıcının Avrupa ülkeleri olduğu bu rotada İran ve Türkiye lojistik olarak yer alıyor.’

TONLARCA METAMFETAMİN

Rapora göre, Türkiye’nin metamfetamin ticaretindeki rolü, önceki yılda olduğu gibi 2021 yılında da artarak devam etti. 2019 yılında ülkede 1 ton metamfetamin yakalanırken, 2020’de 4,1 ton, 2021’de 5,5 ton yakalandı.

Sadece Ağustos 2021’de, Hong Kong’tan gelen 4,3 ton metamfetamin hammadesi, İstanbul Havalimanındaki transit kargo uçağında ele geçirildi. 2022’nin ilk beş ayında da yüklü miktarda metamfetamin yakalandı. Mayıs 2022’de tek bir operasyonda 1 tondan fazla metamfetamin ele geçirildiği açıklanmıştı, örneğin.

Kasım 2022’de de İstanbul’da 6 ilçede düzenlenen baskınlarda 3 ton 533 kilo 805 gram metamfetamin ele geçirildiğini, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Türkiye’de, tek seferde en yüksek metamfetamin yakalaması’ diye duyurmuştu.

ÖLÜMLERİN ÜÇTE BİRİ

Ve tabii Türkiye’deki kullanıma dair de bilgiler de var raporda: ‘Yetkililer, metamfetamin kullanımının toplum sağlığına büyük bir tehdit olduğunu açıkladı. Uyuşturucu kaynaklı ölümler arasında da metamfetamin’den ölümler yükseliyor. 2018’de 657 ölümden 41’i (yüzde 6,2) metamfetamin kaynaklıyken, 2020 yılında 314 ölümden 98’inin sorumlusu metamfetamin. Yani 2020 yılında metamfetamin kaynaklı ölümler, uyuşturucu ölümlerinin yüzde 31,2’sini oluşturdu. Türkiye’de 11 Şubat 2022’de kullanıcılardan alınan örneklerle yapılan bir araştırmaya göre, pandemi döneminde MDMA, kokain ve esrar kullanımı düşmüş ve bu düşüş pandemi sonrasında da devam etmişti. Ancak aynı dönemde metamfetamin kullanımı önemli ölçüde arttı.’

EN ÇOK KAZANDIRAN: KOKAİN

Raporda, Güney Amerika ve Türkiye arasındaki kokain rotasına da yer veriliyor. Kokainin Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına gönderildiği ancak Türkiye’de de bu maddenin kullanımının arttığı ifade ediliyor.

Haziran 2022’de Ekvador gemisinden yakalanan 850 kilo kokainden hepimiz haberdarız. Bu sadece bir operasyon üstelik.

Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu, Türkiye’deki organize suç örgütlerinin, düşen afyon fiyatlarının ardından kokain ticaretine yöneldiği tespitini yapıyor.

Raporu hazırlayan kurul, Türkiye’deki resmi makamlarla da çalışıyor ve bilgi alıyor. Yani uyuşturucu kullanımının dünyadaki ve Türkiye’deki artışının yarattığı tehlike, hem toplum hem de devletlerce biliniyor.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*