Patlayan sulama göleti köyü yerle bir etti

Bitlis merkeze yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Yolalan beldesinin Düzköy Mahallesinde geçen yıl tarım arazilerini sulamak için yapılan gölet tahliye vanaları açılmadığı için gece taştı. Yaklaşık 800 metre yukarısında yer alan göletin taşması sonucu mahalle, sular altında kaldı.

Günün ağarmasıyla ekipler, hasar tespitine başladı. Köylülere ait minibüs ve 3 traktör hasar görürken, yüzlerce dönüm tarım arazisi de çamur içinde kaldı. 3 büyükbaş ile 1 küçükbaşın telef olduğu bölgeye belediye, VEDAŞ, AFAD ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Onlarca ağaç da kökünden söküldü. Köylüler, gün içinde göletin tahliye vanasını açamadıklarını ancak taşarak köyü su basacağı ihtimalini vermediklerini belirtti.

Köylülerden Saadettin Korkmaz, “Gece saatlerinde taşan gölet, önüne kattıklarıyla birlikte mahalleye geldi. Ağaçları kökünden sökmüş. Traktörlerimize, köy minibüsümüze, hayvanlarımıza ve tarım arazilerimize zarar verdi. Geceden beri uğraşıyoruz. Ekipler mahallede hasar tespiti yaptı. Zararımız büyük” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir