Resmi Gazete’de Yayınlandı: Pandemi Cezaları Geri Ödenecek

Koronavirüs pandemisi sırasında sokağa çıkma yasağı, maske takma yasağı gibi yasaklara uymayanlara ceza kesilmişti. Sonrasında para cezalarının tahsil edilmeyeceği açıklanmış ve ödeyenlere de geri ödeme yapılacağı belirtilmişti. Bakanlığın Resmi Gazete’de yayınladığı tebliğe göre geri iade sürecinin nasıl olacağı belli oldu.

Pandemi sırasında yapılan kahvehane baskınları, yol kontrolleri ve sokağa çıkma yasağına uymayanların kaçışları hala akıllarda.

Koronavirüs pandemisi sırasında yasaklara uymayan çok sayıda kişiye para cezası kesilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğine göre 321 bin 380 kişiden tahsil edilen toplam 309 milyon TL geri iade edilecek.

9 Kasım 2022’den önce tahsil edilen cezaların iade için başvuru formunun doldurularak varsa idari yaptırım karar tutanağı ve ödeme belgesinin birer örneğinin dilekçeye eklenerek 31 Aralık 2024’e kadar ödemenin yapıldığı idari birime başvurulması gerekiyor.

Resmi Gazete’de başvuru sürecine dair şu bilgi verildi: “Vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.’ye yapılmış olması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden yapılabileceği gibi ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla; cezayı veren birime hizmet veren muhasebe birimine, malmüdürlüğüne veya defterdarlık muhasebe müdürlüğüne yapılmış olması halinde, ödemenin yapıldığı muhasebe birimine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer muhasebe birimleri aracılığıyla yapılabilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x