Xi, Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin’le görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin’le bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı olarak gelişmesinin, ikili ilişkilerin tarihsel gelişimi ve iki ülke halkının temel çıkarlarına uygun olduğunu belirtti. Xi, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerini ilerletmek için başbakanların düzenli diyalog mekanizmasını yerine getireceklerini ifade etti.

Çin’in son 13 yılda Rusya’nın en büyük ticaret ortağı statüsünü koruduğunu belirten Jinping, iki ülke arasındaki ticaretin niteliğini yükseltmek, ticaret ve yatırımları kolaylaştırmak ve sanayi ile tedarik zincirinin güvenliğini korumak için Rusya’yla ortak çaba göstereceklerini dile getirdi.

Xi Jinping, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliğinin (EAEU) hedefleriyle kaynaşması için Rusya dahil ilgili ülkelerle birlikte Çin ve EAEU arasındaki Ekonomik ve Ticari İş Birliği Anlaşması’nı hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Mishustin, şu an en yüksek seviyesinde bulunan ikili ilişkilerin, çok taraflılığın korunması ve küresel çok kutupluluğunun pekiştirilmesine yarar getireceğini belirtti.

Mishustin ticaret, doğal gaz, nükleer enerji, havacılık, uzaycılık, bilimsel inovasyon, lojistik, kültür ve spor gibi alanlarda Çin’le iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını da kaydetti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*