Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti’nde protestocular, İsrail’den uçak inmesini önlemek için havalimanı pistini bastı!

Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti’nde bir grup İsrail karşıtı protestocu, bölgedeki havalimanını basarak Tel Aviv’den geldiği belirtilen bir uçağın inmesini önlemeye çalıştı.

Pazar akşamı, Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Dağıstan’da binlerce kişi, polise taş attıktan sonra piste girdi. 

RBC haber sitesinde konuşan İçişleri Bakanlığı kaynakları, eyleme yaklaşık bin 200 kişinin katıldığını ifade etti. Kaynaklar, tüm protestocuların pazartesi sabahı 1.45 sularında, protestoların başlamasından yaklaşık 7 saat sonra havalimanından çıkarıldığını belirtti.

Makhachkala Havalimanı’ndaki protestocular, ”Dağıstan’da çocuk katillerine yer yok” ve ”Yahudi mülteci istemiyoruz” diye sloganlar attı. Protestocuların, bahsi geçen söylentinin ardından uçağın Dağıstan’a inmesini önlemeyi hedeflediği belirtildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, pistteki karmaşayı gören yolcuların panikle uçağa geri binmeye çalıştığı görülüyor. Bazı protestocular da, uçaktan inen yolcuların pasaportlarına baktı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, olayla bağlantılı olarak 150 kişinin kimliğinin tanımlandığını ve 60 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Eylemlerde 9 polis memurunun da yaralandığı ve 2’sinin hastaneye kaldırıldığını bildirildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, pazartesi günü Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Dağıstan’daki olayları görüşmek için yetkililerle bir araya geleceğini belirtirken, ”Olaylara Rus toplumunu bölmek için dışarıdan yapılan girişimler sebep oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x