Yemen açıklarında konteyner gemisine saldırı

Kızıldeniz’de İran destekli Husilerin İsrail’e giden gemilere yönelik saldırıları devam ederken, Almanya’nın Hapag-Lloyd nakliye ve konteyner taşımacılığı şirketi Hapag-Lloyd, ‘Al Jasrah’ konteyner gemisinin Yemen kıyılarına yakın seyrettiği sırada saldırıya uğradığını açıkladı. Saldırıda yaralanan olmadığı bildirildi.

Reuters’ın haberine göre, Hapag-Lloyd Sözcüsü, “Hapag-Lloyd, mürettebatımızın güvenliğini sağlamak için ilave önlemler alacaktır” dedi. İngiliz deniz güvenlik şirketi Ambrey ise atılan roket sebebiyle gemide fiziksel hasar oluştuğunu ve yangın çıktığını aktardı. Buna göre, Liberya bandıralı konteyner gemisine Kızıldeniz’deki Bab al-Mandab Boğazı’nda seyrederken ‘hava saldırısı’ düzenlendi, saldırı sebebiyle güvertede yangın çıktı. Saldırı sonrası bir konteynerin gemiden suya düştüğü bilgisi de paylaşıldı. Saldırının Yemen’in Kızıldeniz’deki Mokha Limanı’nın 50 deniz mili kuzeyinde, fırlatılan bir füze ile gerçekleştirildiği belirtildi.

HUSİLERDEN ‘İHA SALDIRISI’ AÇIKLAMASI

Yemen’deki Husiler, dün akşam yaptıkları bir açıklamada, İsrail’e gitmekte olan bir konteyner gemisine askeri operasyon düzenleyerek insansız hava aracıyla (İHA) hedef aldıklarını duyurmuştu. Husilerin Telegram hesabından yapılan yazılı açıklamada, Husilere bağlı deniz kuvvetlerinin, İsrail’e gitmekte olan bir konteyner gemisine askeri operasyon düzenlediği ve geminin İHA ile doğrudan hedef alınarak vurulduğu belirtilmişti.

AA’nın haberine göre, operasyonun, gemi mürettebatının Husilere ait deniz kuvvetlerinin çağrılarına yanıt vermeyi reddetmesinin ardından gerçekleştiği aktarılmış, son 48 saatte İsrail’e giden çok sayıda geminin geçişinin engellendiğine işaret edilmişti.

Açıklamada İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılara atıf yapılmış, ‘gemiye yapılan operasyonun Gazze Şeridi’nde katliama, yıkıma ve kuşatmaya maruz kalan Filistin halkına yönelik zulme karşı bir zafer olarak gerçekleştiği’ aktarılmış, Filistinlilerin ihtiyaç duyduğu gıda ve ilaç Gazze Şeridi’ne girene kadar İsrail limanlarına giden tüm gemilerin Arap Denizi ve Kızıldeniz’de seyretmesinin engellenmesine devam edileceği yinelenmişti.

HUSİLER’DEN KIZILDENİZ’DEKİ GEMİLERE SALDIRILAR

Yemen’deki İran destekli Husiler, 12 Aralık’ta uyarılara cevap vermeyen İsrail’e giden bir Norveç petrol gemisini hedef aldıklarını duyurmuştu. İngiltere Denizcilik Ajansı, Kızıldeniz’de hedef alınan bir gemi ve mürettebatının güvende olduğunu açıklamıştı.

Yemen’deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, 14 Kasım’daki televizyon konuşmasında, Kızıldeniz’de İsrail gemilerini hedef alabilecekleri tehdidinde bulunmuştu. Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri ise 19 Kasım’da X (eski adıyla Twitter) sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak, İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu.

Ardından Husiler, Babu’l Mendeb Boğazı’nda “Unity Explorer” ve “Number Nine” adlı iki İsrail gemisine İHA ve füze saldırısı düzenlemişti. İsrailli denizcilik şirketi ZIM de 29 Kasım’da yaptığı açıklamada, Umman Denizi ve Kızıldeniz’deki güvenlik durumunu gerekçe göstererek gemilerinin Mısır’daki Süveyş Kanalı’nı kullanmayacağını belirtmişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise 4 Aralık’ta X platformundan, Kızıldeniz’in güneyindeki uluslararası kara sularda 3 ticari gemiye 4 saldırı düzenlendiğini açıklamıştı. Kızıldeniz’in güneyinde ABD donanmasına bağlı “USS Carney” destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarılan açıklamada, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA’yı düşürdüğü ifade edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x