İsrail-Filistin savaşı: Hamas’tan, Hizbullah ve Ramallah açıklaması: Utanç verici

İsrail katliama doymadı: Gazze’ye yönelik yoğun bombardımanı devam ediyor

Son dakika İsrail-Filistin savaşı haberleri: İsrail, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası Filistin’deki katliamı sürüyor. Hamas, Hizbullah’tan ciddi destek beklediklerini, Ramallah’ın tavrının ise utanç verici olduğunu açıkladı.

İşte dakika dakika İsrail-Filistin savaşından gelişmeler:

01.23: Ürdün, ABD’den hava savunma sistemi talep etti. Ürdün ordusu sözcüsü, ABD’nin sadık bir müttefiki olan Ürdün’ün, bölgesel gerginliklerin ve çatışmaların arttığı bir dönemde Washington’dan sınır savunmasını güçlendirmek için Patriot hava savunma sistemlerini konuşlandırmasını istediğini söyledi.

01.22: Han Yunus’un doğu ekseninde Hamas güçleri ile İsrail güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

00.50: İsrail Hava Kuvvetleri, Kızıldeniz üzerinden atılan bir füzeyi engellediklerini duyurdu.

00.39: Gazze Şeridi’nde internet yeniden kesildi.

ABD SAVAŞ GEMİSİ DOĞU AKDENİZ’E İLERLİYOR

00.30: CNN’de yer alan habere göre, ABD Donanmasına ait Amfibi saldırı gemisi USS Bataan ve ABD Deniz Piyadeleri’ne ait bir acil müdahale kuvveti Doğu Akdeniz’e doğru ilerliyor.

HİZBULLAH LİDERİ CUMA GÜNÜ AÇIKLAMA YAPACAĞINI DUYURDU

00.02: Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, 3 Kasım Cuma günü önemli bir konuşma yapacağını açıkladı.

23.57: İranlı hacker grubu Cyber ​​​​Avengers, aşağıdaki videoyu yayınlayarak, önümüzdeki 24 saat içinde İsrail’in ‘hayati altyapısına’ yönelik büyük çaplı bir siber operasyon yapacağını duyurdu.

23.43: Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Muhammed Ebu Marzuk: Komutanlarımızdan Muhammed el-Deif, birkaç yüz Hamas savaşçısının düşman ordusunu 5 saatte yenebileceğini bilseydi, birkaç bin tane gönderirdi ve Hayfa ile Tel Aviv’e ulaşırlardı.

‘HİZBULLAH’TAN CİDDİ DESTEK BEKLİYORDUK, RAMALLAH’IN TAVRI UTANÇ VERİCİ’

23.40: Hamas’tan Hizbullah ve Ramallah açıklaması: Batı’ya gizlice Hamas’ı ortadan kaldırma çağrısında bulunan Filistin Yönetimi üyeleri ve bazı Arap ülkeleri var. Hizbullah’tan ve Batı Şeria’daki kardeşlerimizden ciddi bir destek bekliyorduk. Özellikle Ramallah yönetiminin utanç verici tavrı, bizi hayal kırıklığına uğrattı.

23.36:Deyrizor’un kuzeydoğusundaki bir  Amerikan üssünde patlama meydana geldi. Haseke’nin güneyindeki al Shaddadi şehrinde Amerikan askeri üssü vuruldu.

İSRAİL’DEN, GAZZE’YE YENİ TEHDİT

23.12: Gazze hükümetine bağlı Medya Ofisi, İsrail’in, 1000 kişinin sığındığı bir Ortodoks Kültür Merkezi ile 500’den fazla kişinin sığındığı bir Rum Okulu’nu bombalama tehdidinde bulunduğunu açıkladı.

Başka bir açıklamada ise İsrail’in hastaneleri doğrudan bombalamakla tehdit etmesi ve bu mekanların boşaltılmasını istemesinin doğuracağı sonuçlara karşı uyarıda bulunuldu.

İsrail’in, hastanelerin çevresini bombalamaya devam etmesi ve buraları direkt hedef almakla tehdit etmesinin, bir savaş suçu olduğu vurgulandı.

ABD BAŞKANI BİDEN’DAN PEŞ PEŞE GÖRÜŞMELER

22.52: Mısır Devlet Başkanı Sisi, ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail-Filistin savaşı hakkında görüştü. Biden, “Gazzeliler Mısır veya başka bir ülkeye gönderilmemeli” dedi.

22.26: ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüştü. İsrail-Filistin savaşının ele alındığı görüşmede Biden, “İsrail vatandaşlarını teröre karşı koruma konusunda her türlü hak ve sorumluluğa sahip. Bunu sivillerin korunmasına öncelik veren uluslararası hukukla tutarlı bir şekilde yapması gerekli.” ifadelerini kullandı.

SURİYE’DEKİ ABD ÜSSÜNÜN BULUNDUĞU PETROL SAHASINA ROKETLİ SALDIRI

22.05: Bölge kaynakları, Suriye’de ABD üssünün bulunduğu Al-Omar Petrol Sahasına drone/roket saldırısı yapıldığını aktarıyor.

FRANSA’DAN, İSRAİL ÇIKIŞI

21.40: Fransa Dışişleri Bakanlığı: Yahudi Yerleşimcilerin, Filistinlilere yönelik şiddeti artıyor. Bu kabul edilemez ve derhal sona ermeli.

21.28: Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Gazze halkını korumak için insani ateşkes çağrımı yineliyorum.

19.18: Lübnan Hizbullah’ı İsrail sınırındaki Kiryat Şamona bölgesini hedef aldı. Bazı binalarda isabet var.

İSRAİL, KUDÜS HASTANESİ’NİN OLDUĞU BÖLGEYE BOMBARDIMAN BAŞLATTI

19.15: İsrail savaş uçakları; sağlık personelini, hastanede barınanları ve hastaları yerinden edebilmek için Kudüs Hastanesi’nin bulunduğu bölgeye aralıksız hava saldırıları düzenliyor.

HAMAS, GAZZE’YE GİREN İSRAİL ASKERİ ARAÇLARINI İMHA ETTİ

19.07: Kassam Tugayları, kendilerine ait Telegram hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Gazze Şeridi’nin kuzeybatısına giren İsrail askeri araçlarının ağır kalibreli havan toplarıyla vurulduğu belirtilen açıklamada, Erez bölgesinin batısındaki bazı araçların alev aldığı, içerisindeki çok sayıda askerin öldüğü kaydedildi.

Kassam Tugayları tarafından hedef alınan ve alev alan İsrail araçları arasında 2 tankın teyit edildiği aktarıldı.

Açıklamada, bölgede İsrail ordusu ile Kassam Tugayları arasındaki çatışmaların devam ettiği belirtildi.

Kassam Tugayları, gün içerisinde yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeybatısındaki Beyt Lahiya beldesine düzenlediği saldırı girişimini püskürttüklerini duyurmuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x